5 sposobów na pozbycie się stresu

5 sposobów na pozbycie się stresu

Każdy abiturient w mniejszym lub większym stopniu stresuje się przed pierwszym ważnym egzaminem, jakim jest matura. Jak sobie z tym poradzić? Nie ma na to złotego środka, ale istnieją pewne skuteczne sposoby na zlikwidowanie stresu.

1. Bądź dobrze przygotowany

Jeśli jesteśmy kiepsko przygotowani i czujemy się niepewnie w danym temacie, to stres dopada nas szybciej. Jeżeli będziemy rzetelnie się uczyć, to poczujemy się pewniej i zmniejszymy napięcie nawet o połowę.

2. Porozmawiaj z bliską osobą

Jeżeli się stresujemy, to warto, abyśmy porozmawiali o tym z kimś bliskim. Wypowiedzenie na głos tego, czego się obawiamy, czego się boimy, pomoże nam chociaż w małym stopniu zredukować stres.

3. Wyśpij się

Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Pomaga nam zebrać siły na kolejny dzień, zregenerować zmęczony organizm, a przede wszystkim oczyścić umysł z negatywnych myśli. Zdrowy sen powinien trwać około 8 godzin. Nasz organizm najlepiej wypoczywa, jeśli położymy się spać przed północą.

4. Wygospodaruj czas wolny na to, co lubisz robić

Chcąc lepiej rozładować napięcie, powinniśmy znaleźć czas na swoje hobby i zajęcia, które sprawiają nam przyjemność. Dzięki temu możemy się oderwać od negatywnych myśli i chociaż na chwilę zapomnieć o stresie.

5. Uwierz w siebie!

W celu zmniejszenia stresu przedmaturalnego, należy przede wszystkim uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Jeżeli czujesz się, że nie podołasz egzaminowi, to będziesz się jeszcze bardziej stresować. Zamiast powtarzać w kółko: „nie zdam”, zacznij lepiej mówić: „Na pewno to zdam, będzie dobrze”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*

Przejdź do paska narzędzi