Czym kierować się przy wyborze studiów?

Czym kierować się przy wyborze studiów?

Jednym z trudniejszych zadań, jakie stoją przed maturzystami jest wybór kierunku studiów. Jeśli nie wiesz, czym chciałbyś się zajmować w przyszłości, to możesz skorzystać z naszych porad.

Po pierwsze: Twoje zainteresowania

Pomyśl o tym, czym się pasjonujesz i co lubisz robić najbardziej. Nie warto się męczyć i spędzić reszty życia, robiąc to, czego się nie lubi. Kierunek studiów powinniśmy wybrać zgodnie z naszymi predyspozycjami i zainteresowaniami. Zawsze łatwiej nam jest uczyć się czegoś, co nas ciekawi.

Przyszłościowe kierunki

Jeżeli po studiach nie chcesz zasilać licznego grona bezrobotnych, to wybierz kierunek, który uważany jest za przyszłościowy. Jeśli nie masz sprecyzowanych zainteresowań i planów, to postaw na kierunek, który niemal daje gwarancję pracy po nim. Pamiętaj jednak, że urodzony filolog nie stanie się cenionym fizykiem jądrowym.

Prestiż uczelni

Nie od dziś wiadomo, że absolwenci po niektórych uczelniach są chętniej przyjmowani od innych. Porównaj programy nauczania, przeczytaj opinie i zrób rozeznanie, po których uniwersytetach czy politechnikach pracodawcy chętniej zatrudniają absolwentów. Pamiętaj, że im uczelnia ma większy prestiż, tym trudniej jest się na nią dostać. Czasem jeden punkt może zaważyć o Twojej przyszłości.

Informacje od znajomych

Bardzo ważne jest dobre rozeznanie. Jeżeli znasz kogoś, kto już studiuje na danym kierunku, to możesz zapytać o to, co Cię interesuje. Dowiesz się, jakie są plusy i minusy danej uczelni, poznasz opinię o wykładowcach i rozwiejesz wszelkie wątpliwości. Informacji możesz również poszukać na forach internetowych.

Pomoc doradców zawodowych

Doradcy zawodowi pomogą nam wybrać ścieżkę naszej kariery. Możemy wykonać testy predyspozycji zawodowych oraz kompetencji społecznych. Wykonanie takich badań pozwoli nam przybliżyć, w jakich zawodach moglibyśmy się odnaleźć. Pamiętajmy, że każdy kierunek niesie za sobą wiele rożnych możliwości i dopiero otwiera nam drzwi do wymarzonej kariery.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*

Przejdź do paska narzędzi