zmeczenie, stres

Jak radzić sobie ze stresem przed maturą ustną?

Chyba każdy, kto zdawał egzamin dojrzałości zgodzi się z tym, że matura ustna to bardzo stresujący moment dla każdego maturzysty. Zdający stresują się przede wszystkim tym, czy w ogóle uda im się zdać egzamin, do tego dochodzi jeszcze czas, którego nie ma za wiele, a także, a może przede wszystkim stan posiadanej na ten czas wiedzy. W tym artykule udzielimy kilka wskazówek na temat tego, jak skutecznie poradzić sobie ze stresem przed maturą ustną z języków.

Przede wszystkim należy się dobrze przygotować do egzaminu, tzn. jeśli poświęcimy na naukę sporo czasu, będziemy spokojniejsi i będziemy mieli czyste sumienie, że zrobiliśmy wystarczająco dużo, by egzamin zdać. Czasami jednak stres powoduje, że choć byśmy nie wiadomo ile się uczyli, tuż przed egzaminem odczuwamy pustkę… Aby wyeliminować stres należy dzień przed egzaminem spróbować się odprężyć, porządnie się wyspać i najlepiej nie myśleć cały czas o maturze ustnej. Podświadomość może zdziałać cuda. Jeśli będziemy powtarzać sobie, że będzie dobrze, że zrobiliśmy wystarczająco dużo, by zdać egzamin, to tak właśnie się stanie! Grunt to pozytywne nastawienie.

Tuż przed wejściem na egzamin nie wysłuchujmy relacji osób, które panikują. One tylko wzmogą stres i niepotrzebnie „nakręcą” nas na negatywne emocje. Najlepiej usiąść sobie gdzieś z boku, wziąć łyk wody, kilka głębokich wdechów i spróbować maksymalnie się skupić. Jeśli jednak nie będzie to łatwe, można posłuchać muzyki lub poczytać gazetę, książkę itp.

Stres niektórych blokuje, ale warto zaznaczyć, że może on działać motywująco. Stres mobilizuje do działania. Pomaga skoncentrować się, skupić uwagę na głównym zagadnieniu. Zdającemu nagle wszystko się przypomina i układa w jedną całość. Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy tylko takiego motywującego stresu i trzymamy kciuki za matury ustne, które potrwają jeszcze przez 10 dni. Ich zakończenie zaplanowano na 25 maja.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*

Przejdź do paska narzędzi