Mapa myśli, czyli porządkowanie wiedzy przed maturą

Mapa myśli, czyli porządkowanie wiedzy przed maturą

Czas matur to czas intensywnej nauki. Osoby, które zdają egzaminy z kilku przedmiotów mają bardzo dużo pracy, ponieważ nadmiar materiału powoduje jednocześnie duże przemęczenie organizmu. Co zrobić, aby nauka stała się szybka, łatwa i przyjemna? Wystarczy dobra organizacja i oczywiście dobre chęci – bez tego ani rusz! Doskonałym pomysłem jest porządkowanie wiedzy za pomocą metody „mind mappingu”, co dosłownie oznacza mapowanie myśli.

Mapa myśli to skuteczna metoda nauczania polegająca na przygotowywaniu notatek w postaci uporządkowanych wykresów, tabelek itp. Rozrysowanie sobie materiału na kartce, w postaci kolorowych rysunków i tekstów daje większe szanse na szybkie i proste zapamiętanie. Proces nauki jest wówczas bardziej efektywny. Kolory i elementy graficzne pobudzają wyobraźnię, a przez to nauka staje się przyjemniejsza, ponieważ zaczynamy rozumieć i zapamiętywać to, co na pozór wydaje się trudne i niezrozumiałe. Zwykłe czytanie, bez przygotowywania notatek powoduje, że opanowany materiał bardzo szybko ulatuje nam z głowy.

Przygotowanie mapy myśli wymaga od nas pliku kartek i kolorowych pisaków, kredek, długopisów itp. Bardzo dobrym sposobem jest przygotowanie mapy myśli na duży brystolu i zawieszenie go na ścianie, tak aby ciągle na niego patrzeć i przypominać sobie np. ważne daty historyczne.

W centrum wpisujemy główny temat, najlepiej wielkimi drukowanymi literami, a potem robimy kolejne odgałęzienia i wpisujemy pojęcia, słowa kluczowe związane w określoną tematyką. Mapa myśli przybiera formę drzewa genealogicznego. Wszystko musi być ze sobą powiązane i zrozumiałe.

Ważne jest to, aby taką mapę przygotować samemu. Jeśli ją od kogoś pożyczymy, efektów nie będzie! Cały sekret polega na tym, aby sporządzić ją samemu, wtedy materiał zostanie bardzo szybko przyswojony. Tak więc maturzyści do dzieła!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*

Przejdź do paska narzędzi