odwolanie

Matura 2016 – odwołanie od wyniku egzaminu dojrzałości

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że maturzyści zdający w tym roku egzamin dojrzałości, będą mieli możliwość odwołania się od otrzymanej oceny z matury. Wówczas będą mogli zwrócić się do osób – ekspertów, które w żaden sposób nie są powiązani z Centralną Komisją Egzaminacyjną.

Ostatnimi czasy słyszało się wiele historii związanych z nieprawidłowym sprawdzaniem prac maturalnych przez egzaminatorów. Wówczas nie było możliwość odwołania się od otrzymanego wyniku, co bardzo krzywdziło osobę zdającą, która przez tego typu błędy nie miała możliwości dostania się na wymarzone studia itp. Nie da się ukryć, że pomyłki w ocenianiu prac maturalnych się zdarzały, zdarzają i będą się nadal pojawiały, dlatego warto coś z tym zrobić. Często zdarza się, że egzaminatorzy popełniają błędy ze zmęczenia, np. źle podliczając punkty itp. Niestety zdarzają się także błędy w ocenie samego zadania i tutaj pojawia się już większy problem. Jeśli egzaminator uprze się, że on ma racje, to zdający tak naprawdę nie może nic zrobić, ponieważ to on jest, a przynajmniej powinien być, ekspertem i żadna dyskusja nic tu nie pomoże.

W tym roku sytuacja się zmieni, ponieważ minister edukacji narodowej – Anna Zalewska podjęła decyzję, aby od tego roku możliwe było podjęcie procedury odwoławczej od wyniku matury.

Czy dzięki tej zmianie sytuacja się polepszy? To się okaże. Tak czy inaczej egzaminatorzy z pewnością będą ostrożniejsi, kiedy będą sprawdzać pracę, a dzięki temu być może obejdzie się bez podejmowania jakichkolwiek procedur.

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*

Przejdź do paska narzędzi