egzamin

Przedmioty najczęściej wybierane na maturę rozszerzoną

Z których przedmiotów maturzyści najchętniej zdają egzamin dojrzałości na poziomie rozszerzonym? Prym wiodą trzy przedmioty, a mianowicie język angielski, geografia oraz matematyka. Popularny jest także język polski oraz biologia. Poz względem procentowym przedmioty te klasyfikują się następująco:

  • język angielski – (53,8% maturzystów)
  • geografia – (26,7% maturzystów)
  • matematyka – (25,5% maturzystów)
  • język polski – (20,0% maturzystów)
  • biologia – (18,4% maturzystów)

Skąd taki wybór? Okazuje się, że wyżej wskazane przedmioty nie należą do najtrudniejszych, a zdanie ich na poziomie rozszerzonym ma później bardzo dobry przelicznik na studiach. Osobom, którym zależy na dostaniu się na wymarzone studia, zdanie matury na poziomie rozszerzonym zwiększy na to szanse, nawet jeśli wynik będzie przeciętny i będzie wynosił przykładowo 60%.

Do przedmiotów najrzadziej wybieranych na poziom rozszerzony należą głównie przedmioty ścisłe, takie jak chemia, fizyka czy informatyka. Równie rzadko wybiera się historię oraz wiedzę o społeczeństwie. Są to przedmioty humanistyczne, ale wymagają sporego poświęcenia im czasu, głównie ze względu na ważne do zapamiętanie daty, wydarzenia itp.

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej można pobierać zarówno zeszłoroczne, jak i tegoroczne arkusze zadań z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Każdy zdający może sprawdzić jeszcze raz swoją wiedzę, a przyszli maturzyści mogą zmierzyć się z zadaniami, jakie będą czekały ich niebawem. W końcu ćwiczenie czyni mistrza…

źródło danych: cke.gov.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*

Przejdź do paska narzędzi