Sposoby na poprawę pamięci

Sposoby na poprawę pamięci

Każdy z nas chciałby cieszyć się doskonałą pamięcią przez długie lata. Jak dbać o sprawność naszego umysłu, aby móc zapamiętywać wiele różnych informacji?

Nauka języków obcych

Osoby uczące się innego języka zyskują nie tylko nową umiejętność, ale także doskonale ćwiczą umysł. Porozumiewanie się w innym języku wymaga zapamiętywania nowych słów oraz struktur gramatycznych, co bardzo pozytywnie wpływa na naszą pamięć.

Czytanie książek

Czytanie to również doskonałe ćwiczenie umysłu. Czytać można nie tylko książki, ale również artykuły w prasie, literaturę faktu, eseje i wszystko to, co Cię interesuje. W ćwiczeniu pamięci pomaga również przypominanie tego, co czytało się wcześniej.

Rozwiązywanie łamigłówek

Wszelkie rodzaju krzyżówki, rebusy, sudoku oraz inne łamigłówki są znakomitym ćwiczeniem na poprawę pamięci. Takie codziennie rozrywki pomagają zachować bystrość umysłu przez długie lata oraz obniżyć ryzyko Alzheimera w późniejszych latach życia.

Ćwiczenia umysłowe

Ćwiczenia stymulujące mózg nie tylko poprawiają pamięć, ale również pomagają w koncentracji. Dużą rolę odgrywa tutaj koordynacja oka z ręką. Bardzo dobrym ćwiczeniem jest więc żonglowanie.

Stosowanie mnemotechnik

Dzięki stosowaniu różnych mnemotechnik, nasz mózg łatwiej i na dłużej zapamiętuje różne informacje. Takie techniki polegają na skojarzeniach różnych zwrotów, słówek, regułek z innymi – już znanymi. Jeśli mamy na przykład do zapamiętania „Jan Kwiatkowski”, to możemy wyobrazić sobie małego Jasia, który trzyma kwiatek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*

Przejdź do paska narzędzi