studiowanie za granica

Studia za granicą

Studia za granicą to wciąż nowość, jeśli chodzi o nasz kraj. Wielu osobom wydaje się, że jeżeli chce się podjąć studia za granicą, to najważniejsza jest zasobność portfela. Okazuje się, że to wcale nie jest priorytet. Wiele spraw można załatwić bez ponoszenia opłat, ale trzeba wiedzieć, dokąd należy się udać. W Polsce istnieje wiele organizacji, które są pełnią funkcję pośrednika między uczelniami w kraju i za granicą. Co więcej, tego typu organizacje nie pobierają opłat za rekrutację.

Poza tym, warto zainteresować się takimi programami jak: LLP Erasmus (www.erasmus.org.pl) albo CEEPUS (www.ceepus.info). Na uczelniach funkcjonują biura współpracy międzynarodowej i tam również można się udać w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat studiów za granicą. Oczywiście głównym źródłem informacji jest także Internet i zawarte w nim darmowe ogłoszenia dla studentów.

Warto wiedzieć, że nie we wszystkich uczelniach za granicą są pobierane opłaty za studia. Tak jest m.in. w Danii czy też w Irlandii. Inaczej sprawa przedstawia się sytuacja w Anglii. Tam studiowanie wiąże się z podjęciem pracy. Oczywiście nie jest to przymus, ale tak robi większość studentów wyjeżdżających tam w celu podjęcia nauki. Oprócz opłat za podjęcie studiów wyższych, należy brać pod uwagę opłaty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem itp., czyli sytuacja identyczna, jak w kraju. Ze znalezieniem zatrudnienia nie powinno być problemu. Internet jest pełen darmowych ogłoszeń skierowanych do studentów.

Podjęcie studiów za granicą to także przeżycie wspaniałej przygody, udoskonalenie języka, nawiązanie nowych znajomości. Jeśli więc jesteśmy odpowiednio zmotywowani, otwarci na nowości i chcemy nabyć doświadczenia, warto zastanowić się nad taką formą studiów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*

Przejdź do paska narzędzi