Więcej pytań otwartych na maturze

Więcej pytań otwartych na maturze

Egzamin dojrzałości, który zdają maturzyści każdego roku w maju, ma za zadanie sprawdzić wiedzę zdającego, jaką udało mu się zdobyć w dotychczasowej edukacji. Testy zawierające większość pytań zamkniętych z podanymi odpowiedziami, z których tylko jedna jest prawdziwa, nie są w stanie gruntownie sprawdzić wiedzy zdającego.

To, że ktoś trafił we właściwa odpowiedź, wcale nie świadczy o tym, że zakreślił ją, bo posiadał wiedzę na ten temat. Właśnie dlatego postanowiono ograniczyć pytania zamknięte na maturze w celu zwiększenia liczby zadań otwartych, które dokładnie pokażą sposób myślenia i wiedzę zdającego.

Zadania te będą dotyczyły nie tylko przedmiotów ścisłych, ale także egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Takie działania z pewnością podwyższa poziom egzaminów, a tym samym zmobilizują uczniów do nauki. Osoby, którym zależy na zdaniu matury z bardzo dobrym wynikiem oraz dostaniu się na wymarzone studia, będą musiały przysiąść do nauki i nauczyć się myśleć logicznie i ze zrozumieniem. Dotychczas maturzyści musieli wstrzelić się w przygotowany zestaw odpowiedzi, co znacznie ograniczało ich sposób myślenia, które stało się schematyczne i bardzo uproszczone.

Egzamin dojrzałości przeprowadzany w taki sposób, że wymagane będą obszerne odpowiedzi pisemne z pewnością przysporzy więcej pracy nie tylko uczniom, ale także nauczycielom, którzy takie pracę będą sprawdzać. Zajmie im to więcej czasu i zmusi do większej koncentracji przy sprawdzaniu, ale czego się nie robi dla dobra oświaty… 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

*

Przejdź do paska narzędzi